Azure Sphere 101

Azure Sphere, mikrodenetleyici ile çalışan donanımları uçtan uca güvenli hale getirme çözümüdür.

Azure Sphere 101

Azure Sphere, Microsoft'un Nisan 2019'da duyurduğu mikrodenetleyici ile çalışan donanımları uçtan uca güvenli hale getirme çözümüdür. Temelde Azure Sphere, mikrodenetleyici ile bulut servisi arasında güvenli bir işleyiş sağlar ve önceden algılanan güvenlik tehditlerini de hesaba katarak olası saldırıları tahmin eder. Bu şekilde oluşturulan sistemlerle predictive maintenance, real-time monitoring ve role based equipment access senaryoları güvenceye alınmış olur.

Azure Sphere üç ana bileşenden oluşur.

  1. Azure Sphere sertifikalı mikrodenetleyiciler (Microsoft donanım partnerlerinden entegre hardware root of trust ile.)
  2. Azure Sphere OS (Microsoft-secured software platform için tasarlanmış Linux tabanlı işletim sistemi.)
  3. Azure Sphere Security Service (Güvenli ortamı sağlar, oluşabilecek tehditleri algılar ve donanım güvenliğini güncel tutar.)

Üreticiler, Azure Sphere mikrodenetleyicilerini kullanarak üretim aşamasından itibaren güvenli bir sistem oluşturabilir. Azure Sphere donanımları mikrodenetleyici olarak, modül olarak (ESP modülleri gibi) ya da geliştirme kartı olarak temin edilebilir.

Guardian Module

Halihazırda bir donanım altyapısına sahipseniz, Azure Sphere Guardian Module ile varolan sisteminizi güvenli hale getirebilirsiniz. Bu sayede varolan donanımlarınızı, onların bağlı olduğu diğer sistemleri ve sahip olduğunuz deneyimi kaybetmeden yeni özellikler kazanmış olursunuz.

Azure Sphere Guardian Module, offline donanımlarınızı bulut servislerine bağlar. Üç temel özelliği beraberinde getirir:

  1. Önemli operasyonel sistemlerinizi güvenli bir şekilde buluta bağlar. (Cihazla ağ arasında kendi geçidini kurarak güvenlik açıklarından sisteminizi korur.) Hata raporları, OTA yazılım güncellemeleri gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.
  2. Teknoloji modernizasyonunu kolaylaştırır. (Güvenli olmayan fakat fonksiyonel donanımları değiştirmek yerine bu donanımları Guardian Module ile buluta bağlayabilirsiniz.)
  3. Azure Sphere'in sağladığı özelliklerle birlikte donanımlarınızın sağladığı değeri artırabilirsiniz. Gerçek zamanlı raporlama ve arıza bildirimleriyle donanımlarınızın daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Azure Sphere Donanımları

Azure Sphere ile başlangıç yapmak için öncelikle bir geliştirme kartı ile platformu keşfetmelisiniz. Küçük hacimli bir proje geliştiriyorsanız geliştirme kartlarını, endüstriyel olmayan uygulamalarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Projeniz endüstriyel şartlarda çalışacaksa ya da yüksek hacimli, özel tasarım gerektiren bir noktaya gelecekse, modülleri ya da entegreleri kullanarak elektronik kartlarınızı ürettirebilirsiniz. Offline altyapıyı IoT servislerine bağlamak için de Guardian modülleriyle entegrasyon yapabilirsiniz.

Geliştirme Kartları

Avnet MT3620 Starter Kit
Seeed MT3620 Dev Board
Seeed MT3630 Mini Dev Board

Entegreler

Media Tek 3620

Modüller

Avnet Wi-Fi Module
AI-Link Wi-Fi Module
USI Dual Band Wi-Fi Module

Guardian Modülleri

Avnet Guardian Module