Merhaba!

Bir maker, donanım tasarımcısı ve girişimciyim. Donanım geliştiriciler için IoT kitleri üreten Turta markasının kurucusuyum.

1984'de Kıbrıs'ta dünyaya geldim, ilk yaşıma İstanbul'da girdim. Estonya'nın e-resident'ıyım. İş ve etkinlikler için zamanımın bir kısmını Amerika'da geçiriyorum.

10 Senedir yenilikçi donanım teknolojilerini araştırıyorum ve anlatıyorum. Kinect kontrollü robotlar, kablosuz kontrollü robotlar, 3 boyutlu prototipleme ve akıllı cihazlar paylaşımlarımın başında geliyor.

2014'de Silikon Vadisi'ndeki start-up'ım üzerinde çalışırken, San Mateo Maker Faire'de gönüllü çalışmıştım. Bu benim ilk Maker Faire'imdi. Tüm dünyadan katılımcıların geldiği Maker Faire'lerin en büyüğüne hayran kalmıştım ve Türkiye'deki ilk Maker Faire'i düzenlemek istedim. Aynı zamanlarda, İstanbul'da bir Maker Faire düzenlendiğini duydum ve hemen ekibe katıldım. Seneler içinde arkadaşlarımla birlikte Türkiye'de bir çok maker fuarı düzenledik. Ülkemizin Maker Hareketi'ni adım adım inşa ediyorduk.

Maker kişiliğime baktığımızda, bir şeyler tasarlamak, üretmek ve çalıştığını görmek bana ilham veriyor. Farklı üretim araçlarını kullanıp kendimi her zaman güncel tutmaya, deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bu, bana 2014'de maker spaceler çılgınca çoğalırkenki San Francisco TechShop günlerimi hatırlatıyor.

Aynı zevkleri paylaştığım çoğu arkadaşım gibi, radyo kontrollü araçlar, uçaklar ve tekneler ilgi alanıma giriyor. Seneler önce Microsoft iş ortaklarına geliştirdiğim Kinect kontrollü RC araç bu hobiye başlamamı sağladı. İşimin en sevdiğim yanı, hayatıma muhteşem bir hobiyi kazandırmış olmasıydı.

Bunların yanı sıra, video ve ses kaydetmek de hobilerim arasına giriyor. Soundcloud'da #soundmoments tagiyle dünyadan ortam sesi kayıtlarımı dinleyebilirsiniz.

İş hayatına dönecek olursak, 3 donanım start-up'ı kurdum. İlki İstanbul'daydı. İkincisi San Francisco'da modüler robotik üzerineydi. Son start-up'ım Turta.io İstanbul'da hobi olarak başladı, zamanla gelişti, önce Avrupa'ya, sonra Amerika'ya taşındı. IoT Donanım geliştiricilerin işini hızlandıran donanımlar üretip sağlam bir dokümantasyonla sunmaya devam ediyoruz. Keşke olsa dediğim, hayal ettiğim donanımları üretmek, bunları dünyadaki fuarlarda sergilemek ve beğenileri görmek, global bir donanım girişimi sürdürmenin emeklerinin sonucunu veriyor.

Donanım geliştirmek asıl işimi oluştursa da, üniversite'de işletme ve pazarlama okudum. Denk gelmesi zor bir karışım olan bu birliktelik, işlerimi ilerletmemde büyük bir fayda sağladı.

Bu kişisel bloğumda teknik ve (işsel) hayata dair deneyimlerimi ve hobilerimi paylaşacağım. Faydalı olması dileklerimle...

İletişim

Bana iletmek istediklerinizi [email protected]'a yazabilirsiniz.