Jetson Xavier NX Kurulumu

Jetson Xavier NX'in kurulumu, önceki modellere göre daha pratik bir şekilde yapılabiliyor. Bu kaynakta imaj indirmeyi, kaydetmeyi, Ubuntu kurulum aşamalarını, uzak masaüstü ve SSH bağlantısını ele alacağız.

Jetson Xavier NX Kurulumu

Jetson Xavier NX'in kurulumu, önceki modellere göre daha pratik bir şekilde yapılabiliyor. İndireceğiniz OS imajını microSD karta yazdırıp birkaç aşama sonrasında yeni süper bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kaynakta imaj indirmeyi, kaydetmeyi, Ubuntu kurulum aşamalarını, uzak masaüstü ve SSH bağlantısını ele alacağız.

Öngereksinimler

 • Jetson Xavier NX Developer Kit.
 • 16GB üzeri (tercihen 64GB ve üzeri) hızlı (en az 16GB UHS-1) microSD kart.
 • HDMI ya da Display Port girişli monitör ve bağlantı kablosu.
 • USB klavye ve fare. (Lightning kablosu ile Apple klavyeler kurulum sırasında kullanılabiliyor.)
 • İşletim sistemi imajını yazacak bir bilgisayar ve microSD kart girişi.

OS İmajı Kaydetmek

NVIDIA Developer sayfasından işletim sistemi SD kart imajını indirin. https://developer.nvidia.com/jetson-nx-developer-kit-sd-card-image

İndirdiğiniz imajı Etcher ya da Raspberry Pi Imager uygulaması ile microSD karta yazın. Bu işlem tamamlandığında kartın bilgisayarda okunamadığı mesajı çıkabilir, başka bir komut seçmeden eject komutu ile SD kartı çıkarın.

Ayarlar

Monitör, klavye ve farenizi Jetson'a bağlayın. (İşletim sistemi açıldığında Bluetooth klavye/fare kullanabilirsiniz.)

Jetson'a güç verdiğinizde 1-2 dakika içerisinde Ubuntu bağlangıç ekranını göreceksiniz. Jetson imajı Ubuntu 18.04.4 LTS (GNU/Linux 4.9.140-tegra aarch64) ile gelir.

Ubuntu'nun ilk açılışında adım adım sistem ayarlarını yapacağınız bir pencere açılır. Sırayla lisans sözleşmesi, işletim sistemi dili (tercihen İngilizce), klavye seçimi, kablosuz ağ bağlantısı, coğrafi bölge, kullanıcı bilgileri ve app partition boyutu ayarlarını yapın. App partition için en yüksek seçimi yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra işletim sistemi başlayacaktır. Bu sırada açılan pencerede Livepatch (otomatik güncelleme) için UbuntuOne hesabınızla giriş yapmanız ve key ring için şifre belirlemeniz istenecek.

Başlangıç ayarlarını tamamladıktan sonra Jetson'ınız kullanıma hazır. Birkaç ayar daha yapmanız gerekiyor.

Uzak Masaüstü Bağlantısı

Jetson'ınızı monitöre bağlı bilgisayar olarak kullanacaksanız bu aşamayı atlayabilirsiniz. Ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan masaüstüne erişmek isterseniz VNC kurulumu yapmanız gerekiyor. Kurulum için gerekli notlar taskbar'daki L4T-README klasörününde yer alıyor.

VNC Server kutulumu için Terminal'i açın, aşağıdaki komutları çalıştırın.

sudo apt update
sudo apt install vino

Kurulumdan sonra, "ifconfig" komutu ile eth0 ya da wlan0 cihazınızın IP adresini öğrenin. Bilgisayarınıza VNC'ye bağlanacak bir uygulama kurmanız gerekiyor. Mac OS için VNC Viewer uygulamasını kullanabilirsiniz.

Jetson monitöre bağlı değilken ekran çözünürlüğü 640x480 olarak ayarlanır. Yani, uzak masaüstü bağlantısı kurulduğunda bu çözünürlük kullanılır. Ufak bir modifikasyonla varsayılan çözünürlük ayarını değiştirebilirsiniz. Bunun için önce "nano" editörünü kuracağız ve ardından config dosyasını düzenleyeceğiz.

Nano editörü kurulumu için terminale aşağıdaki komutu yazın:

sudo apt-get -y install nano

Düzenlenecek config dosyasını açın:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Yön tuşlarını kullanarak dosyanın en altına inin ve aşağıdaki bloğu yapıştırın.

Section "Screen"
  Identifier  "Default Screen"
  Monitor    "Configured Monitor"
  Device    "Tegra0"
  SubSection "Display"
    Depth  24
    Virtual 1280 800
  EndSubSection
EndSection

Bu ayar ile uzak bağlantılarda kullanılacak ekran çözünürlüğü 1280x800 olacaktır. CTRL + X ile editörden çıkın. Ardından, "sudo reboot" komutuyla Jetson'unuzu yeniden başlatın. Bilgisayarınıza kuracağınız VNC uygulaması ile uzak masaüstü bağlantısı yapabilirsiniz.

SSH Terminal Bağlantısı

Sisteminize uzaktan erişecekseniz, SSH ile ağ üzerindeki (ya da port yönlendirme kullanarak internet üzerindeki) bilgisayarlardan Jetson'unuza bağlantı kurabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızdan Terminal uygulamasını açıp "ssh [email protected]" komutunu kullanabilirsiniz.

Sık Kullanılan Terminal Komutları

İşletim sisteminizi güncellemek, yeniden başlatmak ve kapatmak için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

#Güncelleme
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

#Yeniden Başlatma
sudo reboot

#Kapatma
sudo shutdown -h now

Sonraki Adımlar

Gelecek adımları atmak için aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz: