Mac Mini RAM'ini Yükseltmek

Mac Mini'nin CPU, SSD, RAM ve Ethernet özelliklerini satın alırken belirleyebilirsiniz. Bu özelliklerden yalnız RAM'i satın aldıktan sonra değiştirebilirsiniz. Bu kaynakta Mac Mini'nizin RAM'ini nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağım.

Mac Mini RAM'ini Yükseltmek

Mac Mini, Apple'ın taşınabilir boyutta güçlü bir masaüstü bilgisayarıdır. Üzerindeki 4x Thunderbolt 3 (USB 3.1), 2x USB 3.0, Gigabit / 10 Gigabit Ethernet, HDMI 2.0 ve 3.5mm kulaklık bağlantılarıyla bu boyutta olabildiği kadar esneklik sağlar. Mac Mini'nin CPU, SSD, RAM ve Ethernet özelliklerini satın alırken belirleyebilirsiniz. Bu özelliklerden yalnız RAM'i satın aldıktan sonra değiştirebilirsiniz. Her ne kadar Apple, RAM'in kullanıcı tarafından değiştirilmemesi gerektiğini söylese de dikkatli bir çalışmayla birkaç yüz Dolar kazançlı çıkabilecek bir güncelleme yapabilirsiniz. Bu kaynakta Mac Mini'nizin RAM'ini nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağım.

Gereksinimler

  • Mac uyumlu RAM ya da 2'li RAM kiti.
  • T4, T6H ve T10H uçlarına sahip tornavida seti.
  • Telefon açma aracı (plastic guitar picks).
  • Cımbız.
  • Kullanmayacağınızı biliyorum ama, elektriklenmeyi önleyici ESD bileklik.

RAM Önerisi

Bu yazıyı RAM'lerinizi almadan önce okumuş olmanızı umuyorum. RAM'lerinizden tam performans alabilmeniz için Mac uyumlu modellerden seçmeniz gerekiyor. Mac Mini, DDR4 (PC4-21300 - 2666 MT/s - SODIMM 260-Pin - unbuffered - nonparity) özelliklerinde RAM'ler ile uyumlu. Sisteminiz RAM konfigürasyonu için Intel XMP 2.0 profiline sahip değil. Bu yüzden RAM seçerken dikkatli olmanız, ürün yorumlarında Mac Mini için uygun olduğunu görmeniz gerekiyor. Örneğin, ilk aldığım Ballistics 32GB RAM kiti, 2666 MHz hızına ulaşmak için XMP 2.0 profili gerektiriyordu ve 2400 hızında çalışıyordu. Sonrasında Crucial 32GB Kit (CT2K16G4SFD8266) kit ile 2666 MHz hızına ulaştım.

Dikkatli Olun

Mac Mini, ufak bir hamleyle kırabileceğiniz parça ve konnektörleri içerir. Apple, RAM değişimlerinin Apple Store ve Apple Authorized Service Provider'larda yapılmasını önerir, kullanıcının yapamayacağını belirtir. Bu yüzden, devam etmenin garantinizi bozacağını ve riskin size ait olacağını unutmayın.

RAM'inizi Yükseltmek

Mac Mini'nizin yüzeyini çizmemek için yumuşak (ve elektriklenmeyecek) bir yüzeyde çalışmanızı öneririm.

Adım 1: Mac'inize bağlı tüm bileşenleri sökün, güç kablosunu çıkarın. Mac'inizi ters çevirin.

Adım 2: Üçgen telefon açma parçasını kullanarak Mac'inizin alt kapağını açın. Kapağın etrafında gezdirerek kapağın kendini atmasını sağlayın. T6H Ucu ile anten kafesini sökün. Üç tane büyük ve küçük vida göreceksiniz. Yerlerini unutmayın. (Anten kafesi anakarta kısa bir kabloyla bağlı, kaldırırken dikkatli olun.)

Adım 3: Anten kablosunu anakarta sabitleyen metal koruyucuyu T6H uç ile sökün. İsterseniz cımbız kullanarak anten soketini anakarttan çıkartın. (Bu soket anakarta lehimlidir, zorlamanız durumunda lehiminin kopma ihtimali bulunur.)

Adım 4: T6H Ucunu kullanarak fanı sökün. Fan, anakarta minyatür bir konnektörle bağlıdır, fanı kaldırırken dikkatli olun.

Adım 5: Sökmeniz gereken 2 bağlantı kaldı. Küçük olan kasanın LED bağlantısı, büyük olan ise güç kaynağı bağlantısı. Bu konnektörleri dikkatli bir şekilde sökün. LED Bağlantısını sökmek için cımbız kullanabilirsiniz.

Adım 6: Anakartı kasaya sabitleyen 2 büyük vidayı T10H ucuyla sökün.

Adım 7: Anakartı kasanın arkasına doğru kaydırın. Kaydırma sırasında güç kullanacağınız için anakartınız birden yerinden oynayabilir ve parçalara zarar verebilirsiniz. Havalandırma yolu ile güç kaynağının yanında bir delik bulunuyor. İlk alternatif olarak cımbızla buradan tutup anakartı dışarıya doğru çekebilirsiniz. Diğer alternatif, havalandırma yolunu yavaşça iterek anakartı çıkarmak olacaktır.

Adım 8: Mac Mini'nizin anakartı karşınızda. RAM Yuvalarına ulaşmak için, RAM kafesinin çevresindeki 4 vidayı T4 ucuyla sökün.

Adım 9: RAM Yuvalarının yanındaki lastik koruyucuları çıkarın. RAM Modüllerini çıkarın ve yeni RAM'lerinizi takın. RAM'ler yerine takıldığında lastik parçaları yerine takın.

Adım 10: Son olarak, adımları tersine çevirerek Mac Mini'nizi birleştiriniz.

Yeni Mac'iniz

Mac'inizi çalıştırın. Apple menüsünden "About This Mac" diyaloğunu açın ve "Memory" sekmesine gidin.

Yeni yapılandırmanızı göreceksiniz. RAM Hızınızın 2666 MHz olduğunu doğrulayın.