PCBWay'den Sipariş Vermek

PCBWay, hobi ve seri üretim amaçlı kullanabileceğimiz popüler PCB üreticilerinden birisi. Bu yazıda PCBWay'den sipariş vermeyi ele alacağız.

PCBWay'den Sipariş Vermek

Klasik yöntemlerle PCB siparişi vermek; yazışmalar, yanlış anlaşılmalar ve uzun teklif süreleri gibi günümüzde aşılması gereken süreçlerden oluşurdu. PCBWay seneler önce bu süreci olabildiğince dijitalleştirdi ve tüm parametreleri web sitesi üzerinden alarak üretim süresini ve ortalama maliyeti anında görebileceğiniz bir sistem oluşturdu. Bugün bir çok uzak doğulu üretici, benzer arayüzleri kullanarak kısa sürede PCB siparişi vermenizi ve günler içinde tasarımınızı gerçeğe çevirmenizi sağlıyor. Bu servislerin güzel yanlarından biri de minimum sipariş miktarının olmaması. Denemeleriniz için 10, ufak üretimleriniz için 50, seri üretimler için binlerce kart ürettirebiliyorsunuz. Bu yazıda PCBWay'den sipariş vermeyi adım adım anlatacağım.

PCBWay'i ilk kez kullanıyorsanız, öncelikle pcbway.com adresinden bir hesap oluşturmalısınız. Ardından, Gerber dosyalarınızı zipleyip hazırlayın. Dosyalarınızı gönderirken PCBWay'in online Gerber viewer uygulamalarıyla Gerber dosyalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Üretim özelliklerini PCB Instant Quote sayfasında belirliyoruz. Bu sayfada, standard PCB üretiminden flex üretime, hatta enjeksiyon kalıba kadar bir çok tasarımınızı hayata geçirebileceğiniz seçenekler bulunuyor. Üst bölümden Standard PCB seçimiyle devam edelim.

Standard PCB altında iki seçenek bulunuyor. (Yine) Standard PCB ve Quick Order PCB. Standard seçeneğinde kart ölçülerini ve katman sayısı gibi bilgileri girerek son aşamada Gerber dosyalarını yüklüyoruz. Quick Order PCB'de ise önce Gerber dosyanızı yüklüyoruz. Ardından, web uygulaması kartımızın görüntüsünü çıkarıp temel bilgileri otomatik dolduruyor. Bu tür kolaylıklarından ötürü Quick Order PCB ile devam etmenizi tavsiye ediyorum.

Biz parametreleri değiştirdikçe, sağdaki panelde fiyatın da değiştiğini göreceksiniz. Üretim süresi ve kargo seçenekleri de maliyeti etkileyen faktörler arasındadır. PCBWay'de gün içinden 1 haftaya kadar üretim günleri bulunur.

Şimdi elinizdeki Gerber dosyalarından olan zip arşivini "Add Gerber File" butonuyla yükleyin.

Tasarımınızı yükledikten sonra, temel bilgilerin üzerinden geçelim.
- Board Type: Kartlarınızın tek tek, sizin tasarladığınız panel halinde ya da PCBWay'in tasarlayacağı panel halinde mi olacağını belirleyeceğiz. Panel, bir plakada kolay kırılıp ayrılabilen birden çok PCB anlamına geliyor. Deneme üretimlerinde tek, seri üretimlerde panel tercih edilebiliyor. Paneli seçerseniz, bir panelde kaç kart olduğunu "2x3" gibi belirtmeniz ve route process seçimiyle kartların nasıl kırılacağını seçmeniz gerekiyor. Anlatılması zor dizimler için Gerber dosyalarınızla birlikte basit bir çizim yapıp gönderebilirsiniz ve notlara görseldeki gibi dizilmesini istediğinizi yazabilirsiniz.
- - Break Away Rail: Panel üretilen PCB'lerin dizgi makinesine yerleştirilebilmesi için 2 kenarına eklenen kırılabilir alandır. Yüksek sayıda üretimde maliyeti artırdığından, dizgi makinesine girmeyecek üretimlerde kullanmanıza gerek yoktur. Dizgi makinesine girecek üretim için railin panelin hangi kenarında olacağını da notlara yazmalısınız.
- - Route Process: Kartların birbirinden nasıl ayrılacağını belirler. V-scoring, kartların arasına kolay kırılabilmesi için kesik atar. Kartları kırdıktan sonra tercihen yanlarını zımparalamanız gerekir. Tab route, kartlar arası çentikler anlamına gelir. Dörtgen olmayan, girintili çıkıntılı tasarımlar için en iyi ayırma yoludur. Dezavantajı, bir panelde yanyana üçden fazla PCB bu şekilde ayrılırsa dizgi makinesinin kafası her parça koyuşta kartı zorlaması olacaktır. Tab route ile üretilen kartların kenarları ve köşeleri, V-scoring'e göre daha pürüzsüz olur.
- - X-out Allowance: Üretim sonrası kartlar kontrol edilirken, panellerde hatalı üretimler tespit edilebilir. Kabul ederseniz, hatalı üretimlerin üzerine X işareti konulur. Bu durumda, dizgi makinesi o kartın parçalarını dizerken kartı atlatmanız gerekir. Hızlı üretimlerde, kullanılan makine yazılımı yeteri kadar iyi değilse zaman alıcı bir durumdur. Avantajı ise, bir hatada tüm panel çöpe atılmayacağından size verilecek fiyatın daha düşük olmasıdır.
- Different Designs in Panel: Bir panelde birden çok tasarımınızı birleştirebilirsiniz. Örneğin, bir seferde 3 tasarımınızın denemesini yapacaksanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.
- Size (Single): Tek bir PCB'nizin yatay ve dikey boyutlarıdır. Quick Order PCB seçeneğiyle bu bilgi otomatik olarak doldurulur.
- Quantity (Single): Kaç adet PCB üretileceğinin belirtildiği alandır. 10 PCB'ye kadar fiyatlar oldukça düşüktür. Bir kademe sonrası 50'ye kadar yine makul bir ücret öderseniz. 50 ve üzeri üretimlerde PCBWay, prototipten üretime geçtiğiniz ve kontrolü daha çok zaman aldığı için ufak bir ücret daha ekler.
- Layer: Kartınızın kaç katmanlı olduğunu belirler. İkiden büyük bir değer seçerseniz, Gerber'inizdeki hangi dosya isminin hangi katmana ait olduğunu gireceğiniz bir pencere açılır.

- Material: PCB'nizin materyalini belirler. Standart üretimlerde FR-4'ü seçebilirsiniz.
- FR4-TG: PCB katmanlarınızın birleştirilmesinde kullanılan sıcaklık. Diğer bir deyişle, kartınızın sıcaklığa dayanımı. Yüksek sıcaklıklara ulaşmayan tasarımlar için 130-140'ı seçebilirsiniz.
- Thickness: PCB'nizin kalınlığını belirler. Standart kalınlık 1.6mm'dir. 1.2mm kartlar daha hoş durur. Kartınız ne kadar kalınsa, o kadar sağlam olur. Aynı zamanda, bir o kadar da ağır olur ve yüksek adetlerdeki siparişlerde kargo maliyetini artırır. PCB'ler tek tek hafif dursa da 100'ün üzerindeki üretimlerin oldukça ağır olabileceğini unutmayın.
- Min Track/Spacing: Devre yollarınızın ve yollar arasındaki mesafenin en ince değeridir. 6/6mil varsayılan değerdir ve çoğu tasarımda bunun altına inmenize gerek yoktur. (6mil = 0.1524mm)
- Min Hole Size: Pad ve Via deliklerinizin aldığı en küçük değerdir. 0.3mm varsayılan değerdir. CNC Matkap ile delinen en küçük boyuttur. 0.3mm'nin altında delik kullanacaksanız delme tekniğinin değiştiğini ve bu yüzden maliyetin artacağını unutmayın.
- Solder Mask: PCB'nizin maske rengini, yani gözle görülen rengini belirler. Yeşil standarttır. Daha güzel görünüm için mavi ve siyahı tercih edebilirsiniz. Mat siyah en güzel görünümü verirken lahim ve parmak izlerini ortaya çıkaran bir tercihtir.
- Silkscreen: Kartların üzerindeki yazı ve grafiklerin rengidir. Genellikle beyaz renk kullanılır. Solder mask rengine uygun seçim yapmalısınız. (Beyaz dışındaki tüm solder mask renkleri için beyaz silkscreen kullanabilirsiniz.)
- Gold Fingers: PCI Kartları gibi tasarımınızın yanında soket olup olmadığını belirttiğimiz alandır.

- Surface Finish: PCB'nin kurşunlu, kurşunsuz, altın kaplama gibi seçeneklerini belirler. Deneme ve uygun maliyetli üretim için HASL with lead, CE sertifikasyonu ve okullarda kullanım gibi gereksinimlerde HASL lead free, Pad'lerin oksitlenmesini istemediğimiz ve sarı görünmesini tercih ettiğimiz durumlarda ise Immersion Gold'u seçebiliriz.
- Via Process: Via'ların üzerinin maskelenip maskelenmeyeceğini belirtir. Bu seçim Gerber dosyasında yer aldığı için, buradaki seçim üretimi değiştirmez. Özel bir nedeniniz yoksa viaların üzerinin kaplanmasını tavsiye ederim.
- Finished Copper: Bakır yolların yüksekliğini belirler. Sinyal ağırlıklı devrelerde varsayılan değer 1'i, üzerinden yüksek güç geçecek devrelerde ise daha yüksek değerleri tercih edebilirsiniz.
- Extra PCB Product Number: Kartlarınızın üzerinde PCBWay tarafından belirlenen bir üretim numarasını istemiyorsanız işaretleyin. Üretim takibini bir miktar zorlaştırdığınız için kartınızda üretim numarası istemezseniz maliyete $3 ekleniyor. PCBWay, üretim numaralarını röle ve entegre gibi büyük komponentlerin altına gelecek şekilde konumladığından, deneme üretimlerinizde bu seçeneği seçmenize gerek olmuyor.
- Additional Options: Tasarımlarınızın yanlarındaki padler ESP/GPS modülleri gibi başka bir PCB'ye lehimlenecek şekilde tasarlandıysa, half-cut'ı seçin. (Nasıl olduğunu görmek için Google'da "Castellated holels" araması yapabilirsiniz.) Kartınızın üzerinde UL logosu olmasını istiyorsanız, hangi katmana eklenmesini istediğinizi seçin. Bazı endüstriyel uygulamalarda UL logosu aranmaktadır.
- Bunlar dışında bir talimatınız / notunuz varsa special request kutusuna yazabilirsiniz.

PCB Üretim parametrelerinizi girdikten sonra, sağdaki panelden ülke ve kargo şirketi seçerek tahmini maliyeti görebilirsiniz.

Tasarımınızda SMT parçalar varsa, lehimlerinin kolay yapılabilmesi için çelik elek yaptırmalısınız. (Bütçeniz kısıtlıysa krem lehimi elle de sürebilirsiniz. Fakat daha hızlı ve hata oranı düşük üretim için $15'ı vermenizi öneririm.)

- Stencil Type: Elde birkaç adet deneme üretimi yapacaksanız non-framework'ü seçebilirsiniz. Eleğiniz çerçevesiz, kağıt metal gibi gelecektir. Yüksek sayıda ve dizgi makinesine girecek bir üretim yapıyorsanız, mutlaka framework'ü seçin.
- Multi-level/Step Stencil: Eleğin belli alanlarının daha kalın ya da ince olmasını istediğiniz durumlarda seçebilirsiniz. Örneğin, bacakları küçük bir komponenti ince, büyük ve bol lehim almasını istediğiniz komponenti kalın elek bölgesi ile üretime sokabilirsiniz. İleri seviye bir tekniktir.
- Size: Eleğin boyunu belirler. SMT Dizgiyi dışarıya yaptıracaksanız, servis alacağınız yerden makinalarına uygun elek boylarını öğrenebilirsiniz. Non-framework elekler için, A4 gibi bir boyut belirleyin. Boyut belirlemezseniz, olabilecek en küçük eleği gönderirler. Bu da lehim yapmanızı zorlaştırır.
- Stencil Side: SMT Parçalarınızın kartın hangi yüzünde olduğunu belirlediğiniz alandır. Çift taraflı kartlar için eleğin yarısına ön, yarısına arka kısmı bastırabilirsiniz. (Çiftli eleği yalnız elde üretimler için kullanın. Seri üretim için her iki tarafa ayrı elek yaptırın.)
- Quantity: Kaç tane elek istediğinizi belirleyin. Genelde bir tane elek yeterlidir.
- Thickness: Eleğin kalınlığı, yani kartta kalan lehim miktarını ayarlar. Kullandığınız komponentlerin gereksinimine göre bu seçimi ayarlayabilirsiniz. Standart kalınlık 0.12/0.15mm'dir. Küçük bacaklı entegrelerde kalın elek kullandığınızda fazla lehim nedeniyle kısadevreler oluşabilir. Çok ince elek kullanırsanız da yetersiz lehimden dolayı parçalarınız kopabilir. Özel bir sebebiniz yoksa 0.12mm idealdir.
- Existing Fiducials: Otomatik üretimde eleğin karta hizzalanmasını sağlayan fiducial marker'ların elekteki izini belirler. None: markerları görmezden gelir. Half lasered: Otomatik lehim makinesinin göreceği yarısı kazınmış iz birakır. Lasered through: Elde üretimler için gözümüzün görebileceği delik açar. Deneme üretimleri için lasered through, seri üretimler için half lasered seçeneğini kullanabilirsiniz.
- Electropolishing: Lehim açıklıklarında lazer kesiminden ötürü pürüz kalmamasını sağlar. Deneme üretimi yapacaksanız electropolishing'e ihtiyacınız olmayabilir. Seri üretim yapacaksanız, açıklıklarda lehim birikmemesi gibi sebeplerden electropolishing'i seçmeniz önerilir.

Bu kadar seçenek kafa karıştırıcı gelebilir. Çoğu seçeneği varsayılan ayarında bıraktığımızı düşünürseniz, size üretiminizi olabildiğince özelleştirmek için seçenek sunulduğunu göreceksiniz. Zamanla bu seçeneklere alışıp onlara göre üretim yapabileceksiniz.

Siparişinizi verirken kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Fatura ve bankadan ödeme yapıldığını gösteren belgeleri saklamanız, kartlarınız gümrüğe geldiğinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Üretiminiz onaylandıktan sonra, My Orders bölümünden süreci adım adım takip edebilirsiniz. Merak ettiğiniz aşamalarda View details ile o aşamanın videolu anlatımına ulaşabilirsiniz.

Kargo ve Gümrük

PCBWay çeşitli kargo seçenekleri sunuyor. Bunlardan en hızlı ikisi DHL ve Fedex. Gün hesabı yapıyorsanız, PCBWay'den DHL'e aktarımın daha hızlı gerçekleştiğini bilmelisiniz. DHL, Almanya üzerinden; Fedex Fransa'dan aktarma ile Türkiye'ye ulaştırıyor. Benim favorim hız ve kolaylık bakımından DHL.

Kartlarınız yola çıktığında PCBWay, kargo takip numarasını (gümrük diliyle konşimento) size gönderiyor. Koliniz ülkeye girdiğinde kargo şirketi sizi arayarak gümrüklü gönderinizin olduğunu söylüyor, kimlik numaranızı ve e-mail adresinizi istiyor. Ticari işler için gümrük müşavirinizle devam edeceğinizden bu kısmı atlıyorum. Hobi amaçlı işlerde kargonun ticari olmadığını belirtiyorsunuz. Ticari olmayan operasyonlar "Kategori 3" olarak geçiyor. Belirtilen tutarın doğruluğunu kanıtlamak için fatura ve ödeme yaptığınızı gösteren dekont / kredi kartı ekstresi / PayPal receipt e-maili gibi bir belgeyi size belirtilen e-mail'e gönderdiğinizde gümrük muayene süreciniz başlıyor. Siparişin ticari olmadığının onaylanmasıyla ufak bir miktar vergi ödüyorsunuz. (Şimdiye kadar ödediklerim 7TL ile 35TL arasındaydı.) Ödeme işlemi size gönderilen SMS'deki link üzerinden kredi kartıyla yapılabiliyor. Ardından kargonuz aynı gün (büyük olasılıkla sonraki gün) size doğru yola çıkıyor. Gümrük işlemleri ticari gönderilerde, gümrük müşaviriyle çalışıyorsanız ülkeye girdiği gün tamamlanabiliyor. Ticari olmayan gönderilerde ise 2-5 gün arası sürüyor.

Gümrük süreçleri ara ara değiştiğinden son durumu, muafiyetleri ara ara kontrol etmenizi öneririm.