Pratik IoT Platformu Qubitro

Qubitro, profesyonel düzeyde bir altyapıya sahip, ölçekleme gibi işleri sizin yerinize halleden (fully-managed), kullanımı kolay, arayüzü sade bir IoT platformu.

Pratik IoT Platformu Qubitro

IoT Platformlarında şimdiye kadar çözülemeyen bir açık vardı. Teknoloji devlerinin altyapıları küçük ve orta ölçekli projeler için uzmanı olmayan geliştiricileri korkutan düzeyde. Bir çok servisin birlikte çalışması, kurulum sırasında doğru tercihlerin yapılması, güncelleme, bakım diyerek uzayıp gidiyor. Bir de hobi düzeyinde kullanımlar için sunulan kolay servisler bulunuyor. Bu servisler tüm arka planı sizin yerinize yönetiyor ve kolaylıkla sonuca gitmenizi, masa lambanızı yakmanızı ya da hava istasyonu kurabilmenizi sağlıyor. Özetle maker kitlesini hedefliyor. Peki arada kalan kısım? Profesyonel bir altyapıda, ister bir, ister binlerce cihazı pratik bir şekilde yönetebileceğiniz, gerektiğinde kendi servislerinizle de konuşabilen bir platform hayat kurtarmaz mıydı? Öyleyse, Qubitro ile tanışın!

Qubitro, profesyonel düzeyde bir altyapıya sahip, ölçekleme gibi işleri sizin yerinize halleden (fully-managed), kullanımı kolay, arayüzü sade bir IoT platformu. Hesabınızı açıp cihazınızı seçiyorsunuz, örnek kodu yükleyip veri göndermeye başlayabiliyorsunuz. Bu verileri modern grafikler ile görebiliyorsunuz. Birkaç cihazınız varsa kendi dashboard'unuzu tasarlayabiliyorsunuz. Trigger'lar oluşturarak "hava kalitesi düşerse diğer cihaza bağlı fanı çalıştır, Slack grubuna bildirim gönder" gibi senaryolar ekleyebiliyorsunuz. Gerek duymanız halinde verilerinizi dışarıdan erişime açıp farklı servislerle entegrasyonunu yapabiliyorsunuz. Yani, giriş seviyesi bir kullanıcının kolaylıkla kullanmaya başlayabileceği, üst düzeyde beklentileri olan kullanıcının da "dünya varmış" diyerek aradığı özellikleri bulabileceği bir platform.

Şimdi, Qubitro'ya bir göz atalım. Portala girdiğinizde Dashboard, Projects, Documentation ve API Status sekmelerini görüyoruz. Projects altında IoT projelerinizi oluşturup ilgili cihazları ekleyebiliyorsunuz.

Örneğin, Maker Home projesinin altında üç cihazımız var. Yeni bir cihaz eklemek istediğinizde, popüler geliştirici cihazlarından (Raspberry Pi, Arduino, Espressif, Adafruit, NVIDIA ve Google Coral gibi) kullanacağınız modeli seçiyorsunuz. Hemen ardından kullanacağınız dile göre örnek kod karşınıza çıkıyor. Cihazınıza örneği yükleyip çalıştırdığınızda veri göndermeye başlıyorsunuz.

Qubitro ile gelen pratikliklerden biri de, cihazınızın gönderdiği veri adının ve türünün otomatik algılanması. Cihazınız sıcaklık, nem ve basınç değerlerini gönderiyorsa, ilk veriyi gönderdiğiniz anda bu başlıklar otomatik olarak beliriyor. İstediğiniz veri ya da verileri seçerek grafik oluşturabiliyorsunuz.

Gelen veri üzerinde en düşük, en yüksek ve ortalama değerleri görüp bu verileri ve grafiği kaydedebiliyorsunuz.

Qubitro, veri görselleştirmenin yanı sıra, kurallar oluşturmanızı da kolaylaştırıyor. Cihazınızdaki x verisi y'yi geçerse; e-mail gönder, Slack'den mesaj at, başka bir platformdaki fonksiyonu çalıştır gibi bir çok entegrasyonu tetikleyebiliyorsunuz.

Birden çok cihazınızın verisini aynı anda görmek isterseniz, kendi dashboard'ınızı tasarlayabilirsiniz. Dashboard'a ekleyeceğiniz her bir widget için görsel seçimi (grafik, ibre) ve renk gibi özelleştirmeleri yapabiliyorsunuz. Özetle, IoT projelerinizin yönetim merkezini tasarlayabiliyorsunuz.

Özetle Qubitro, sıklıkla istenilen özellikleri herkes için erişilebilir hale getiren ve projenize odaklanmanızı sağlayan bir servis. Keşfetmek için qubitro.com'u ziyaret edin.