VSCode ile Jetson & Raspberry Pi SSH

Jetson ve Raspberry Pi gibi cihazlarla uzaktan çalışırken sürekli dosya transferi yapmayı herhalde kimse sevmez. VSCode, bu noktada hayatımızı kolaylaştırıyor ve direkt olarak uzak cihaz üzerinde çalışmamızı sağlıyor.

VSCode ile Jetson & Raspberry Pi SSH

Jetson ve Raspberry Pi  gibi cihazlarla uzaktan çalışırken sürekli dosya transferi yapmayı herhalde kimse sevmez. VSCode, bu noktada hayatımızı kolaylaştırıyor ve direkt olarak uzak cihaz üzerinde çalışmamızı sağlıyor.

Bu süreç arka planda şöyle işliyor: Cihazınız ile SSH bağlantısı yapmak için kullandığınız IP, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini VSCode'a giriyoruz. VSCode, cihazınıza küçük bir sunucu yüklüyor ve bağlantı sağlıyor. Artık VSCode Explorer panelinde cihazınızın klasörlerini görüyorsunuz. Düzenlediğiniz kodlar direkt cihaz üzerine kaydediliyor. VSCode terminalinden ayrıca bir SSH bağlantısıyla yazdığınız kodları çalıştırabiliyorsunuz. Her şey tek uygulama içerisinde devam ediyor.

Başlamadan önce dikkatli olmanız gereken bir şey var. Bazen Raspberry Pi gibi cihazlarda kullanılan hafıza kartlarının dosya sistemleri zarar görebiliyor, dosya kaybedebiliyorsunuz. Alışılmış yöntemlerde projeniz bilgisayarınızda kayıtlı oluyor ve cihaza kopyasını yüklüyordunuz. Anlatacağım yöntemle her şey cihazınızda kalacağından, ara ara bilgisayarınıza yedeklemeyi düşünebilirsiniz. Bu durum VSCode ile ilgili değil, bazı hafıza kartları ve dosya sistemleri ile ilgilidir.

Ön Gereksinimler

  1. VSCode yüklü bir bilgisayar.
  2. NVIDIA Jetson, Raspberry Pi ya da bunlar gibi SSH ile bağlanabildiğiniz bir cihaz. (Ubuntu, Raspberry Pi OS, Mac OS, Windows...)
  3. Bilgisayarınızla cihazınızın aynı ağda birbirine SSH ile bağlanabiliyor olması. Ya da uzaktan bağlanıyorsanız modeminizde port ayarlarının yapılmış olması.

Başlayalım!

Öncelikle cihazınıza SSH ile bağlanın. IP, kullanıcı adı ve parola bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol edin. Sonra cihazınızda bir çalışma klasörü oluşturun.

mkdir development

Şimdi VSCode'a geçin. F1 ile command pallete'i açın. Listeden "Remote-SSH: Connect to Host..." u seçin.

Bağlantı komutunuzu girin.

ssh [email protected]
ssh [email protected]
ssh [email protected]

Ardından configuration file seçimi yapın. Kullanıcı klasörünüz içerisindeki dosyayı seçebilirsiniz.

Bundan sonra, soldaki "Remote Explorer" sekmedinden, yukarıdan "SSH Targets"ı seçerek cihazınıza bağlanabilirsiniz. Bağlantı sırasında şifreniz istenecek ve ilk defaya mahsus cihazınız yapılandırılarak hazır hale getirilecek.

İlk bağlantıda çalışma klasörü seçmeniz beklenir. Cihazınıza SSH ile bağlandığınızda oluşturduğunuz klasörü belirtebilirsiniz.

Python Kodu Çalıştıralım

Cihazınıza bağlandıktan sonra, Explorer sekmesini açın. Open Folder butonuyla çalışma klasörünüzü seçin. "remote.py" isminde bir dosya oluşturun, aşağıdaki satırı ekleyin.

print("hi!")

Ardından, Terminal menüsünden "New Terminal"i seçin. Aşağıdaki komutu yazarak uygulamanızı çalıştırın.

python3 remote.py

Terminalde uygulamanızın çalıştığını göreceksiniz.

Bağlantınızı sonlandırmak için VSCode'un sol altındaki yeşil bağlantı simgesine tıklayın, "Close Remote Connection"ı seçin.

Bağlantıyı sonlandırmadan VSCode'u kapatmanız durumunda, yeniden açtığınızda (ayarlarınıza bağlı olarak) bağlantı yeniden sağlanır.

Gelecekte aynı ya da başka bir bağlantıyı sağlamak için "Remote Explorer" sekmesini kullanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Microsoft dokümantasyonundaki Remote Development using SSH konusunu okuyabilirsiniz.